Zabiegi okulistyczne
Zabiegi laserowe
Stosowane do usuwania zaćmy wtórnej oraz w operacjach przeciwjaskrowych poprzez wykonanie irydotomii laserowej.
Iniekcje doszklistkowe
Stosowane w leczeniu AMD, powikłań cukrzycy, zakrzepu żyły itp.. Stosując ten sposób leczenia, po raz pierwszy można mówić nie tylko o ograniczaniu skutków zachorowania lecz również o zwalczaniu przyczyn jego powstania. Są to zabiegi mające charakter minimalnie inwazyjny. Polegają na podaniu odpowiedniego leku do wnętrza gałki ocznej w formie zastrzyku. Ilość iniekcji jest zależna od stanu chorego i wybranego rodzaju terapii. Procedura jest wykonywana w warunkach Sali operacyjnej, pełnej jałowości i sterylności, by zminimalizować ryzyko powikłań infekcyjnych. Rodzaje preparatów używanych do iniekcji doszklistkowych to: Eylea, Lucentis, Ozurdex, Avastil
Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji
Operacje okulistyczne (zaćma) od 1 kwietnia w ramach kontraktu z NFZ
W naszym szpitalu, przy zabiegu usunięcia zaćmy, stosujemy nowoczesną metodę fakoemulsyfikacji. Fakoemulsyfikacja polega na rozdrobnieniu zaćmy wewnątrz oka wykorzystując w tym celu ultradźwięki. Następnie zmętniałe masy odsysa się. W miejsce zmętniałej, rozbitej ultradźwiękami i odessanej soczewki, wszczepia się soczewkę sztuczną wewnątrzgałkową, zwijalną. Ogromną zaletą fakoemulsyfikacji jest fakt, iż do wykonania zabiegu nie jest potrzebne zaawansowane stadium rozwoju zaćmy, można ją wykonać praktycznie w dowolnym momencie trwania choroby.
Zabieg wykonywany jest w warunkach sali operacyjnej z nadzorem anestezjologicznym z zastosowaniem tzw. analgosedacji.
Najczęściej pacjent wraca do domu tego samego dnia w którym jest zabieg.
W ofercie naszego szpitala dostępna jest także kapsulotomia laserowa oka, czyli laserowa metoda leczenia zaćmy wtórnej.
Operacja przeciwjaskrowa – Trabekulektomia
Do rozwoju jaskry najczęściej doprowadza zaburzenie odpływu cieczy wodnistej przez kąt przesączenia z oka. Jeśli w wyniku zwężenia lub zamknięcia kata przesączania ciecz wodnista nie jest odprowadzana, dochodzi do wzrostu ciśnienia w gałce ocznej, a dalej do uszkodzenia i zaniku nerwu wzrokowego co prowadzi do utraty wzroku.
Trabekulektomia to zabieg „ostatniej szansy”, który stosuje się po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości leczenia. Polega na utworzeniu nowej, sztucznej drogi odpływu cieczy wodnistej przez wytworzenie przetoki w tkankach oka. Trabekulektomia, podobnie jak inne operacje przeciwjaskrowe, nie poprawia i nie przywraca wzroku. Dzięki trabekulektomii u większości chorych uzyskuje się długotrwałą kontrolę ciśnienia wewnątrzgałkowego, choć część chorych może wymagać dalszego stosowania leków lub kolejnych zabiegów.