Najczęściej wykonywane zabiegi
Artroskopia stawu kolanowego
NA CZYM POLEGA?
Artroskopia stawu kolanowego jest małoinwazyjnym zabiegiem, polegającym na oglądaniu stawu kolanowego za pomocą tzw. artroskopu, najczęściej wykonywana w znieczuleniu przewodowym podpajęczynówkowym. Poprzez nacięcia skóry o długości ok. 8mm kilka (najczęściej dwa), wprowadza się do stawu kolanowego układ optyczny i ocenia wszystkie struktury wewnętrzne, a dzięki zastosowaniu odpowiednich narzędzi specjalistycznych podczas artroskopii jest możliwe wykonanie określonych procedur leczniczych np. usunięcie lub szycie uszkodzonych fragmentów łąkotek, usunięcie fałdu podrzepkowego, usunięcie nadmiaru błony maziowej, usunięcie uszkodzonych fragmentów chrząstki, usunięcie ciała wolnego z kolana, mikrofrakturacje czy też przecięcie troczków bocznych rzepki przy jej nawracających podwichnieciach itp.
JAKIE SĄ WSKAZANIA DO WYKONANIA?

CZAS TRWANIA ZABIEGU
Czas trwania zabiegu operacyjnego uzależniony jest od rodzaju uszkodzenia i wynosi od 30 minut do 1 godziny.
PRZECIWSKAZANIA
Przeciwwskazania wynikają głównie ze stanu ogólnego chorego. Nasi pacjenci konsultowani są przed zabiegiem zarówno przez chirurga jak i przez anestezjologa na minimum 7 dni wcześniej aby wyeliminować niektóre przeciwskazania (np. przyjmowane leki) i nie narażać pacjenta na dyskwalifikację w dniu przyjęcia.
Dekompresje nerwów obwodowych (zespół cieśni nadgarstka, zespół rowka nerwu łokciowego)
NA CZYM POLEGA?
Dekompresja to inaczej uwolnienie z ucisku. Odbarczenie operacyjne dotyczyć może zarówno nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka (tzw.cieśń nadgarstka) czy też nerwu łokciowego w jego rowku, a polega na uwolnieniu go ze struktur anatomicznych prowadzących do jego ucisku, które najczęściej są zmienione poprzez częste procesy zapalne lub przeciążenia związane z charakterem wykonywanej pracy. Zabieg wykonuje się z niewielkiego nacięcia skóry w znieczuleniu np. miejscowym, odcinkowym dożylnym tzw. Bier czy krótkotrwałym dożylnym.
JAKIE SĄ WSKAZANIA DO WYKONANIA?

CZAS TRWANIA ZABIEGU
Czas trwania zabiegu operacyjnego uzależniony jest od umejscowienia patologii i wynosi od 20 minut do 1 godziny.
PRZECIWWSKAZANIA
Przeciwwskazania wynikają głównie ze stanu ogólnego chorego lub z infekcji skóry w okolicy planowanej operacji.
Operacyjne leczenie zapalenia pochewek ścięgnistych zginaczy (tzw. palce strzelające/zatrzaskujące)
NA CZYM POLEGA?
Palec zatrzaskujący, zwany też palcem trzaskającym to zapalenie pochewki ścięgna zginacza palca u ręki. W efekcie tkanka otaczająca ścięgna ulega zgrubieniu, co utrudnia prawidłowe przesuwanie się ścięgien podczas ruchu palca. Zabieg chirurgiczny palca trzaskającego wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a polega na przecięciu zmienionej zapalnie pochewki ścięgna zginacza palca, co umożliwia swobodny ruch ścięgna, a tym samym swobodne zginanie i prostowanie palca
JAKIE SĄ WSKAZANIA DO WYKONANIA?

CZAS TRWANIA ZABIEGU
Czas trwania zabiegu wynosi około 20-30 minut.
PRZECIWWSKAZANIA
Przeciwwskazania wynikają głównie ze stanu ogólnego chorego lub z infekcji skóry w okolicy planowanej operacji.
Operacyjne leczenie choroby Dupuytrena
NA CZYM POLEGA?
Choroba Dupuytrena dotyczy ręki, a dokładniej postępującego zbliznowacenia rozcięgna dłoniowego, powodującego przykurczanie się palców rąk. Zabieg wykonuje się najczęściej w znieczuleniu odcinkowym dożylnym tzw. Bier lub ogólnym dotchawiczym czy krótkotrwałym dożylnym, a polega na przecięciu bądź częściowym lub całkowitym usunięciu zgrubiałych i przerośniętych fragmentów tkanki łącznej z jednoczasową regresją przykurczów palców. W miejscu nacięć zakładane są szwy i opatrunek chroniący rany.
JAKIE SĄ WSKAZANIA DO WYKONANIA?

CZAS TRWANIA ZABIEGU
Czas trwania zabiegu operacyjnego uzależniony jest od rozległości zmian, wynosi od 30 minut do 1 godziny.
PRZECIWWSKAZANIA
Przeciwwskazania wynikają głównie ze stanu ogólnego chorego. Nasi pacjenci konsultowani są przed zabiegiem zarówno przez chirurga jak i przez anestezjologa na minimum 7 dni wcześniej aby wyeliminować niektóre przeciwwskazania (np. przyjmowane leki) i nie narażać pacjenta na dyskwalifikację w dniu przyjęcia.
Artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego
NA CZYM POLEGA?
Artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego wykonywana jest w celu odtworzeniu uszkodzonego więzadła i przywróceniu sprawności stawu kolanowego. Zabieg najczęściej jest wykonywany w znieczuleniu przewodowym podpajęczynówkowym lub dotchawiczym, a polega na zastosowaniu przeszczepu w miejsce nieodwracalnie zniszczonego własnego więzadła krzyżowego przedniego. Przeszczep pochodzi z tkanek własnych pacjenta (przeszczep autogenny) i obecnie najczęściej stosowanym materiałem na przeszczep są ścięgna mięśni półścięgnistego i smukłego. Zabieg wymaga wykonania kilku niewielkich nacięć skóry, a najdłuższe z nich (ok. 4 cm) wykonuje się w celu pobrania ścięgien do przeszczepu. Po opracowaniu pobranych ścięgien, przeprowadza się je tunelami wywierconymi w kości piszczelowej i w kości udowej (miejsca wylotu tuneli ustala się przy pomocy specjalnych celowników), a następnie przytwierdza za pomocą implantów mocujących i/lub śrub, które dobiera się w zależności od rodzaju przeszczepu oraz techniki stosowanej przez zespół chirurgów. Wszystkie używane implanty posiadają odpowiednie atesty, a precyzyjne wykonanie implantacji przeszczepu umożliwia specjalne instrumentarium operacyjne. Rany po zabiegu są zaszywane, a kończyna jest unieruchamiana w ortezie tutorowej.
JAKIE SĄ WSKAZANIA DO WYKONANIA?

Zabieg rekonstrukcji ACL wykonuje się najczęściej u osób: poniżej 55 r.ż., które odbyły proces leczenia zachowawczego i nie skończyło się przywórceniem stabilnści kolana, u osób które planują zwiększyć poziom aktywności, uprawiać rekreacyjnie sport i zawodowych sportowców oraz u osób z urazem ACL w obu stawach kolanowych.
CZAS TRWANIA ZABIEGU
Czas trwania zabiegu operacyjnego wynosi od 1,5 do 2 godzin.
PRZECIWSKAZANIA
Przeciwwskazania wynikają głównie ze stanu ogólnego chorego. Nasi pacjenci konsultowani są przed zabiegiem zarówno przez chirurga jak i przez anestezjologa na minimum 7 dni wcześniej aby wyeliminować niektóre przeciwwskazania (np. przyjmowane leki) i nie narażać pacjenta na dyskwalifikację w dniu przyjęcia.
Korekcja deformacji palców stopy wrodzonych i nabytych ( paluch koślawy, palec młotkowaty, paluch sztywny)
NA CZYM POLEGA?
Paluch koślawy często zwany Haluxem, to bolesna deformacja przodostopia na wysokości pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego, a polega to na przyśrodkowym odchyleniu osi pierwszej kości śródstopia oraz bocznym odchyleniu osi samego palucha. Palec młotkowaty inaczej szponiasty to zmiana, która polega na przykurczu zgięciowym najczęściej II palca (najdłuższego). Charakterystyczne jest zgięcie palca w kierunku podeszwowym w stawie międzypaliczkowym bliższym. Paluch sztywny to postępująca sztywność pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego. Zabieg wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu przewodowym podpajeczynówkowym lub ogólnym. Z racji różnorodności wad istnieje wiele technik operacyjnych korekcji zniekształceń stopy. Metoda leczenia jest dobierana podczas konsultacji z lekarzem specjalistą, a jej efektem ma być zniesienie dyskomfortu i dolegliwości bólowych. Zabieg może być przeprowadzany na tkankach kostnych ale również na tkankach miękkich i ścięgnach. Czasami stosowane są druty oraz śruby w celu uzyskania poprawnego ustawienia. Po zabiegu najczęściej na stopę zakładany jest opatrunek gipsowy.
JAKIE SĄ WSKAZANIA DO WYKONANIA?

CZAS TRWANIA ZABIEGU
Czas trwania zabiegu operacyjnego uzależniony jest od przyjętej techniki operacji i nasilenia wady wynosi od 45 minut do 1,5 godziny.
PRZECIWWSKAZANIA
Przeciwwskazania wynikają głównie ze stanu ogólnego (choroby współistniejące) lub miejscowego (infekcje w operowanej) okolicy . Nasi pacjenci konsultowani są przed zabiegiem zarówno przez chirurga jak i przez anestezjologa na minimum 7 dni wcześniej aby wyeliminować niektóre przeciwwskazania (np. przyjmowane leki) i nie narażać pacjenta na dyskwalifikację w dniu przyjęcia.
Kadra
– Koordynator Oddziału Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej Jednego Dnia
lek. med. Wojciech Koniec – specjalista ortopeda-traumatolog
lek. med. Tomasz Duda – specjalista ortopeda-traumatolog
lek. med. Marcin Czelakowski – specjalista ortopeda-traumatolog