Najczęściej wykonywane zabiegi
Zaćma
NA CZYM POLEGA?
Operację usunięcia zaćmy polega na wykonaniu przez chirurga niewielkiego nacięcia, przez które wprowadzane będą narzędzia do rozbicia i usunięcia starej, zmętniałej soczewki i umieszczenia w jej miejsce nowej soczewki. Operacje wykonujemy metodą fakoemulsyfikacji. Fakoemulsyfikacja to metoda wykorzystująca fale ultradźwiękowe w celu precyzyjnego i bezpiecznego rozbicia zmętniałej soczewki na części, które następnie można całkowicie usunąć. Ogromną zaletą fakoemulsyfikacji jest fakt, iż do wykonania zabiegu nie jest potrzebne zaawansowane stadium rozwoju zaćmy, można ją wykonać praktycznie w dowolnym momencie trwania choroby. Warto tu podkreślić, że im wcześniej wykona się zabieg, tym efekty są lepsze i czas rekonwalescencji krótszy.
JAKIE SĄ WSKAZANIA DO WYKONANIA?

Operacje zaćmy wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, podawanym do oka w formie kropli do oczu. Przy każdym zabiegu usunięcia zaćmy nad pacjentem czuwa lekarz i pielęgniarka anestezjologiczna dbając o komfort poprzez zniesienie bólu i uspokojenie pacjenta. Pacjent jest wypisywany do domu kilka godzin po zabiegu.
Centrum Medyczne PRIMUS oferuje Pacjentom usuwającym zaćmę wszystkie soczewki dostępne obecnie na rynku. W ofercie mamy:
– soczewki jednoogniskowe, które korygują widzenie na jedną odległość, zazwyczaj do dali.
– soczewki dwuogniskowe (do dali i do bliży),
– soczewki wieloogniskowe (do bliży, na odległości pośrednie i do dali)
– soczewki typu EDOF (soczewki o wydłużonej ogniskowej zapewniają bardzo dobre widzenie w dal, na odległości pośrednie oraz do bliży, a dodatkowo niwelują rozbłyski, olśnienia i efekt halo).
Przy wyborze soczewki kierujemy się oczekiwaniami pacjenta, stylem życia oraz wskazaniami bądź przeciwwskazaniami do danego zabiegu. Dzięki temu każdy Pacjent otrzymuje najlepszą opcję w jego konkretnej sytuacji.
CZAS TRWANIA ZABIEGU
Czas trwania zabiegu wynosi od 15 do 30 minut.
PRZECIWWSKAZANIA
Przeciwwskazania wynikają głównie ze złego stanu ogólnego (choroby współistniejące) oraz świeżo przebytego lub istniejącego stanu zapalnego w obrębie oka oraz jego okolic. Nasi pacjenci konsultowani są przed zabiegiem zarówno przez chirurga jak i przez anestezjologa na minimum 7 dni wcześniej aby wyeliminować niektóre przeciwwskazania (np. przyjmowane leki) i nie narażać pacjenta na dyskwalifikację w dniu przyjęcia.
Kadra
– Koordynator Oddziału Okulistyki Jednego Dnialek. med. Marta Sindera – specjalista okulista
lek. med. Magdalena Kuchno – specjalista okulista
dr n. med. Łukasz Kulesza – specjalista okulista
dr n. med. Olga Domańska – specjalista okulista