Ginekologia
Operacje ginekologiczne od 1 kwietnia 2018r, w ramach kontraktu z NFZ
Rodzaje zabiegów:
- Histeroskopia diagnostyczna
- Histeroskopia lecznicza
Histeroskopia to nowoczesna metoda diagnostyczno- operacyjna, umożliwiająca rozpoznawanie i leczenie nieprawidłowości w obrębie kanału i jamy macicy. W ostatnich latach stała się rutynową metodą w diagnostyce patologii jamy macicy, tj. polipy, mięśniaki, ciała obce, zrosty, wewnątrzmaciczne, wady macicy i inne. Jednocześnie istnieje możliwość operacyjnego leczenia wyżej wymienionych zmian.
Technika zabiegu polega na wprowadzeniu przez pochwę do jamy macicy histeroskopu (urządzenie o średnicy 4-8 mm) zawierającego układ optyczny i kanał roboczy do wprowadzenia narzędzi operacyjnych. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Dotychczasowe zabiegi tzw. „czyszczenie macicy” nie pozwalają na „wzrokową” ocenę jamy macicy, a tym samym stwarzają możliwość pominięcia niepokojących zmian, często umiejscowionych w trudno dostępnych miejscach, np. w okolicy ujść jajowodów.
U wszystkich kobiet z zaburzeniami miesiączkowania, zwłaszcza w okresie okołomenopauzalnym najważniejszym celem diagnostyki jest wykluczenie lub wczesne wykrycie raka, albo stanu przedrakowego, co daje szanse na wyleczenie.
Należy podkreślić, że u 90% kobiet pierwszym i jedynym objawem rozrostu i rak endometrium jest nieprawidłowe krwawienie z jamy macicy. Wśród nieprawidłowych krwawień należy wyróżnić: nadmierne lub skąpe miesiączki, nieregularne lub paramiesiączkowe krwawienia dodatkowe. Dlatego też bez względu na wiek pacjentki wystąpienie tych objawów jest podstawowym wskazaniem do wykonania hisieroskopii. Z innych wskazań należy wymienić diagnostykę niepłodności i niemożność donoszenia ciąży.
Kadra
- lek. Robert Golański – specjalista ginekolog-położnik