Najczęściej wykonywane zabiegi
Operacja pęcherzyka żółciowego (cholecystektomia) metodą laparoskopową
NA CZYM POLEGA?
Cholecystektomia laparoskopowa to odmiana klasycznej cholecystektomii. W obu tych metodach usuwa się pęcherzyk żółciowy wraz z jego zawartością np. zawierający kamienie. W cholecystektomii laparoskopowej dostęp do pęcherzyka uzyskuje się przez 3 lub 4 wkłucia, którymi wprowadza się do wnętrza jamy otrzewnej układ optyczny oraz narzędzia. Cały przebieg zabiegu lekarze obserwują na ekranie monitora. Aby jama brzuszna była dobrze widoczna, do jej wnętrza pompuje się nieszkodliwy gaz (dwutlenek węgla medyczny), który unosi powłoki brzucha do góry. Gaz ten usuwany jest z wnętrza jamy brzusznej na koniec zabiegu poprzez wprowadzone trokary, a jego resztki wchłaniają się do naczyń krwionośnych i wydalają podczas oddychania w ciągu kilku dni po zabiegu. Dzięki tej metodzie w minimalnym stopniu zaburzona zostaje czynność przewodu pokarmowego, zmniejszają się znacznie dolegliwości pooperacyjne i skraca się czas pobytu w szpitalu i rekonwalescencji.
JAKIE SĄ WSKAZANIA DO WYKONANIA?

CZAS TRWANIA ZABIEGU
Czas trwania zabiegu operacyjnego uzależniony jest od warunków anatomicznych, rodzaju patologii i wynosi od 30 minut do ponad 1 godz.
PRZECIWSKAZANIA
Przeciwwskazania wynikają głównie ze stanu ogólnego chorego. Nasi pacjenci konsultowani są przed zabiegiem zarówno przez chirurga jak i przez anestezjologa na minimum 7 dni wcześniej aby wyeliminować niektóre przeciwwskazania (np. przyjmowane leki) i nie narażać pacjenta na dyskwalifikację w dniu przyjęcia.
Plastyka przepukliny
NA CZYM POLEGA?
Z przepukliną mamy do czynienia, gdy dochodzi do uszkodzenia lub rozejścia się powięzi i mięśni brzucha. Poprzez osłabione miejsce w ścianie brzucha może dochodzić do przemieszczenia się zawartości jamy brzusznej n.p. jelit, sieci większej czy pęcherza moczowego. W zależności od anatomicznej okolicy ciała wyróżniamy przepukliny pachwinowe lub udowe, pępkowe, kresy białej. Innym rodzajem przepuklin są przepukliny pooperacyjne. Operacja przepukliny polega na wypreparowaniu oraz zaopatrzeniu worka przepuklinowego, odprowadzenia zawartości przepukliny np. do jamy brzusznej oraz zaopatrzeniu otworu przepukliny, czyli plastyce ścian przepukliny. Najważniejszą jej częścią jest wzmocnienie osłabionych tkanek powłok brzusznych, a wykonuje się je poprzez wielowarstwowe szycie (metoda napięciowa) lub wszycie siatki polipropylenowej tak aby pokryć ubytek i wzmocnić osłabione miejsce, które było punktem wyjścia przepukliny (metoda beznapięciowa). Siatka wbudowuje się w tkanki i nie wymaga usunięcia.
JAKIE SĄ WSKAZANIA DO WYKONANIA?

CZAS TRWANIA ZABIEGU
Czas trwania zabiegu operacyjnego uzależniony jest od przyjętej techniki operacyjnej i wynosi od 30 minut do ponad 1 godziny
PRZECIWSKAZANIA
Przeciwwskazania wynikają głównie ze stanu ogólnego chorego. Nasi pacjenci konsultowani są przed zabiegiem zarówno przez chirurga jak i przez anestezjologa na minimum 7 dni wcześniej aby wyeliminować niektóre przeciwwskazania (np. przyjmowane leki) i nie narażać pacjenta na dyskwalifikację w dniu przyjęcia.
Operacja żylaków kończyn dolnych
NA CZYM POLEGA?
Żylaki kończyn dolnych (żylaki nóg) to poskręcane, pogrubiałe i pozmieniane chorobowo odcinkowe fragmenty żył z niewydolnymi zastawkami, lokalizujące się najczęściej w obrębie podudzi. Zabieg chirurgiczny najczęściej przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i jest to niewątpliwie najstarsza metoda leczenia przewlekłej choroby żylnej. Klasyczny zabieg operacyjny polega na usunięciu niewydolnej żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej, a następnie żylaków, oraz zlokalizowaniu perforatorów i przerwaniu ich ciągłości. Na początku zabiegu wykonuje się nacięcie w pachwinie, gdzie żyła odpiszczelowa uchodzi (wpada) do żył głębokich. Naczynie się przecina i podwiązuje koniec od strony żył głębokich. Następnie wykonuje się drugie nacięcie skóry ponad żyłą (w zależności od rozległości zmian: albo w okolicy kolana, albo w okolicy kostki). Do żyły wprowadza się długą metalową sondę i za jej pomocą wyciąga się żyłę (czynność ta nazywa się strippingiem). Żylaki w metodzie klasycznej usuwa się z drobnych nacięć skóry z użyciem specjalnych haczyków i szczypczyków. Rany po zabiegu zszywa się lub zamyka za pomocą plastrów (stripów) lub pozostawia do zagojenia przez rychłozrost. Jeśli zmiany dotyczą tylko małych, powierzchownych naczyń to wykonuje się miniflebektomię czyli usunięcie żylaków bez strippingu. Po zabiegu na kończynę zakłada się opatrunek uciskowy, którego utrzymanie zaleca się przez tydzień po zabiegu. W tym czasie chory może się normalnie poruszać, jednak powinien unikać długotrwałego siedzenia z opuszczonymi nogami bądź stania. Istotny dla wielu chorych jest fakt, że klasyczna metoda operacji żylaków jako jedyna jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wszystkie inne metody leczenia są niestety pełnopłatne.
JAKIE SĄ WSKAZANIA DO WYKONANIA?

CZAS TRWANIA ZABIEGU
Czas trwania zabiegu operacyjnego uzależniony jest od jego rozległości i może trwa od 20 minut do 1 godziny.
PRZECIWWSKAZANIA
Przeciwwskazaniami do operacji klasycznej są ciężkie stany chorobowe, podeszły wiek, według wielu chirurgów nie powinno się operować chorego bezpośrednio po przebytej zakrzepicy żylaków, a także z czynnym owrzodzeniem na kończynie.
Kadra
– Koordynator Oddziału Chirurgii Jednego Dnia prof. dr hab. n. med. Zbigniew Lorenc – specjalista chirurg
lek. med. Piotr Pawełek – specjalista chirurg oraz specjalista chirurg naczyń
lek. med. Mirosław Jaźwiec – specjalista chirurg
lek. med. Andrzej Hill – specjalista chirurg
lek. med. Wiktor Krawczyk – specjalista chirurg
lek. med. Leszek Wierzbicki – specjalista chirurg
lek. med. Mateusz Mietła – w trakcie specjalizacji
lek. med. Łukasz Nycz – w trakcie specjalizacji