Hematologia
Czym zajmuje się hematologia?
Hematologia to dziedzina medycyny, związana z układem krwiotwórczym i chorobami krwi. To jedna z najważniejszych nauk, ponieważ krew pełni istotną rolę w organizmie – między innymi odżywia wszystkie narządy i uczestniczy w walce z drobnoustrojami.
Hematolog to specjalista, który diagnozuje niepokojące wyniki badań krwi i zleca dalszą diagnostykę.
Kiedy warto odwiedzić hematologa?
Skierowanie do hematologa wystawia lekarz rodzinny po stwierdzeniu u pacjenta symptomów, które mogą świadczyć o chorobie krwi lub układu krwiotwórczego, takich jak bladość skóry, warg i błon śluzowych, nadżerki i zmiany martwicze w jamie ustnej, przerost dziąseł, łamliwość paznokci, wypadanie włosów, częste bóle głowy, senność, czy nadmierna skłonność do tworzenia siniaków i krwiaków. Bardzo ważnym objawem chorób hematologicznych jest również zaburzenie w proporcjach składników krwi i zaburzenia krzepliwości krwi. Na podstawie wyników morfologii lekarz może nie tylko stwierdzić niedobory żelaza, ale też rozpoznać choroby autoimmunologiczne, przewlekłe zakażenie organizmu lub stan zapalny. Choroby krwi mogą być uwarunkowane genetycznie, więc regularna diagnostyka jest wskazana u osób, u których w rodzinie występowały schorzenia, dotyczący układu krwionośnego.
Jakie choroby leczy hematolog?
- niedobory odporności,
- białaczki szpikowe,
- białaczki limfatyczne,
- niedokrwistość,
- nadpłytkowość,
- mastocytoza,
- pierwotne włóknienie szpiku,
- czerwienica prawdziwa,
- chłoniaki,
- szpiczak plazmocytowy,
- zespół hemofagocytowy,
- skazy krwotoczne.
Jakie badania może zlecić hematolog?
Po zapoznaniu się z objawami występującymi u pacjenta i wynikami morfologii krwi hematolog zleca zwykle dodatkowe, szczegółowe badania – konieczne do postawienia prawidłowej diagnozy. Do badań tych należą biochemia oraz rozmaz krwi. Biochemia krwi to analiza osocza krwi, która sprawdza między innymi poziom mocznika, kreatyniny, elektrolitów, glukozy, amylazy czy bilirubiny. Z kolei rozmaz krwi pozwala na zdiagnozowanie zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, a także zaburzeń w szpiku kostnym i niedoczynności tarczycy. W niektórych przypadkach hematolog może skierować pacjenta na badanie ultrasonograficzne, prześwietlenie klatki piersiowej, a także biopsję szpiku kostnego lub węzłów chłonnych.
Jak przygotować się do wizyty u hematologa?
Wizyta u lekarza hematologa nie wymaga szczególnych przygotowań. Specjalista przede wszystkim będzie chciał przeprowadzić wywiad, by uzyskać informacje na temat chorób i dolegliwości oraz chorób występujących w rodzinie. Jeśli przed wizytą u hematologa wykonywaliśmy jakieś badania krwi, warto zabrać je ze sobą, podobnie jak wypisy ze szpitali czy inne dokumenty poświadczające stan naszego zdrowia i przebyte choroby.
Kadra
- lek. Hawranek Beata – specjalista hematolog
- lek. Ociepa-Wasilkowska Małgorzata – specjalista hematolog