Gastrologia
Wykonujemy pełną diagnostykę chorób przewodu pokarmowego:
- USG (na zlecenie lekarza wykonuje je w Naszej placówce radiolog lub lekarz chorób wewnętrznych)
- badania radiologiczne przewodu pokarmowego
Gastroskopia
Badanie służy do diagnozowania i różnicowania zmian chorobowych oraz śledzenia procesu leczenia. Jest to wziernikowanie: przełyku, żołądka i dwunastnicy.
Przygotowanie na gastroskopie:
Pacjent przygotowujący się do badania gastroskopii w Naszej Pracowni Endoskopii powinien być na czczo lub nie jeść i nie pić przez 8 godzin przed badaniem.
Endoskopia gastroenterologiczna
Zakres usług medycznych świadczonych przez „PRIMUS” Sp. z o.o. obejmuje procedury endoskopowe – diagnostyczne i zabiegowe – w zakresie górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego oraz porady gastroenterologiczne i internistyczne.
Zakres gastroenterologicznych procedur endoskopowych górnego odcinka przewodu pokarmowego
- Gastroskopia diagnostyczna
- Gastroskopia diagnostyczna z wykonaniem testu urazowego (diagnostyka zakażenia Helicobacter pylori)
- Gastroskopia diagnostyczna z biopsją
Zakres gastroenterologicznych procedur endoskopowych dolnego odcinka przewodu pokarmowego
- Kolonoskopia diagnostyczna
- Kolonoskopia diagnostyczna z pobraniem biopsji
- Kolonoskopia z zabiegiem polipektomii prostej (kolonoskopia z zabiegiem polipektomii do 10 mm)
- Kolonoskopia z zabiegiem polipektomii złożonej (kolonoskopia z zabiegiem polipektomii do 10 mm)
Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych pacjentów jak i podnieść jakość oferowanych badań diagnostycznych zakupiliśmy najnowszej generacji sprzęt do pracowni gastrologicznej VIDEOKOLONOSKOP oraz VIDEOGASTROSKOP
Te wyjątkowo nowoczesne VIDEOSKOPY umożliwiają optyczną wizualizacje górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Obraz przekazywany bezpośrednio na monitor umożliwia lekarzowi dokładną i precyzyjną ocenę stanu zdrowia badanego odcinka przewodu pokarmowego. Dzięki takiemu wyposażeniu pracowni endoskopowej, diagnoza naszych lekarzy dokładnością i jakością spełnia standardy na światowym poziomie.
Kolonoskopia i kolonoskopia z polipektomią
Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym jelita grubego. W przypadku wielu chorób to jest najlepsza droga do postawienia diagnozy.
Kolonoskop jest na tyle długi ze pozwala zbadać jelito grube na całej jego długości. Lekarz, który dokonuje badania ma w ręku przyrząd sterujący, który pozwala kontrolować końcówkę kolonoskopu znajdującą się w jelicie.
Kolonoskopia z polipektomią – leczenie polipów jelita
Zazwyczaj leczenie polipów jelita grubego zależy od różnych okoliczności.
- Polip może być usunięty całkowicie w trakcie kolonoskopii i podczas badania pod mikroskopem okazać się niezłośliwym. W takich okolicznościach dalsze leczenie nie jest potrzebne w tym czasie.
- Pojedynczy wycięty polip może mieć zmiany nowotworowe, ale tylko na koniuszku. W takich okolicznościach i jeśli podstawa polipa jest nie objęta wtedy zazwyczaj leczenie w tym czasie nie jest potrzebne.
- Polip jest złośliwy w kilku miejscach.
- Polip nie może być usunięty w jednym kawałku poprzez kolonoskop, albo wyniki z jednego obszaru wykazują łagodność polipa, ale diagnoza innych obszarów nie jest znana.
- Polip jest złośliwy i nie ma podstawy.
- W trzech ostatnich przypadkach leczenie polega na przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego.
W standardzie naszego Zakładu jest wykonywanie kolonoskopii w pełnym znieczuleniu, polegającym na analgosedacji dożylnej pod nadzorem anestezjologa. Takie postępowanie gwarantuje pełen komfort badania zarówno dla pacjenta i dla lekarza. Dzięki temu standardowi możliwe jest wykonanie większego odsetka badań endoskopowych z pełną oceną jelita grubego, co znacznie podnosi szansę na wykrycie wczesnych zmian patologicznych w jelicie grubym.
Rak jelita grubego jest na drugim miejscu co do częstości występowania chorób nowotworowych u mężczyzn i kobiet w Polsce.
Preparatem FORTRANS
- W przeddzień badania tylko na obiad zupa a następnie zgodnie z instrukcją, przygotować 4 litry roztworu preparatu FORTRANS (rozpuścić każdą z 4 torebek w 1 litrze niegazowanej, ciepłej wody). Przygotowany roztwór należy wypić w następujący sposób:
– połowę wieczorem, w dniu poprzedzającym badanie
– połowę w dniu badania (zaleca się wypić ostatnią szklankę roztworu na 3-4 godziny przed badaniem). - Od chwili wypicia roztworu FORTRANS nie należy niczego jeść. Można pić dowolne napoje (oprócz kawy i soków przecierowych).
- Ze względu na biegunkę występującą w czasie przyjmowania preparatu FORTRANS („oczyszczenie jelita”) wskazane jest, aby w tym czasie przebywać w domu.
Preparatem Fleet Phospho-soda
- W dniu poprzedzającym badanie o godzinie 19.00 rozpuscić zawartość jednej buteleczki Fleet Phospho-soda w 1/2 szklanki zimnej wody lub soku i wypic powoli. Popić co najmniej 1 litrem zimnej wody.
- W dniu badania o godzinie 7.00 należy wypić następna dawke Fleet Phospho-soda (zawartość jednej buteleczki) rozpuszczoną w 1/2 szklanki zimnej wody lub soku. Popić conajmniej 1 litrem zimnej wody.
- Na dwie godziny przed badaniem wykonać wlewkę doodbytniczą ENEMA (preparat dostępny bez recepty).
- Na badanie należy się zgłosić się na 30 min. przed planowanym badaniem.
- Na badanie należy się zgłosić z osobą towarzyszącą. Po badaniu nie należy prowadzić samochodu. Pierwszy posiłek po badaniu powinien być niezbyt obfity i lekkostrawny.
- Czasami po badaniu mogą wystąpić następujące objawy: biegunka z niewielką domieszką krwi, stany gorączkowe, pobolewanie brzucha. W przypadku wystąpienia takich dolegliwości należy zgłosić się do lekarza, który poda odpowiednie leki.
Kadra
- dr n. med. Gil Dariusz – specjalista gastroenterolog
- dr n. med. Michalski Aleksander – specjalista gastroenterolog
- dr n. med. Obrębska Dorota – specjalista gastroenterolog
- lek. Jasiński Bolesław – specjalista gastroenterolog