Diabetologia
Z cukrzycą można żyć normalnie. Trzeba jednak przestrzegać zaleceń lekarza. Tymczasem wiele osób nawet nie przyjmuje choroby do wiadomości.
Cukrzyca jest to przewlekła choroba metaboliczna, której podstawowym objawem jest podwyższony poziom cukru (glukozy) we krwi i wymaga stałego systematycznego leczenia.
Celem podstawowym jest:
- Zaakceptowanie swojej choroby
- Utrzymanie prawidłowego poziom cukru we krwi
- Utrzymanie prawidłowej masy ciała
- Utrzymanie prawidłowego poziomu ciśnienie tętnicze krwi
- Dostosowanie odpowiedniego wysiłku fizycznego
- Uzyskanie dobrego samopoczucia
- Wszystkie wymienione składowe decydują o stanie zdrowia pacjenta, hamują postęp powikłań.
Poradnia zapewnia:
- Konsultacje lekarza diabetologa oraz lekarzy specjalistów
- Naukę pomiarów ciśnienia tętniczego krwi
- Naukę obsługi glukometru
- Opracowanie diety przez dietetyka
- Psychoedukacja prowadzona przez psychoterapeutów
Oto wskazówki dla wszystkich osób cierpiących na cukrzycę.
Wskazówki te ułatwią kontrolowanie choroby, zwiększą poczucie wpływu na jej leczenie i wzmocnią motywację do systematycznego przestrzegania zaleceń lekarzy.
- Przede wszystkim „uznaj” swoją chorobę oraz to, że będzie ona wpływać na Twoje życie. Bunt, nieprzyjmowanie problemu do wiadomości utrudnia skuteczną terapię.
- Staraj się zaakceptować to, że leczenie cukrzycy wymaga z Twojej strony czasu, starannego wypełniania zaleceń lekarskich, dokładności w przeprowadzaniu kontrolnych badań oraz konsekwencji i dyscypliny w utrzymywaniu zdrowego stylu życia i żywienia.
- Nie porównuj swojej obecnej sytuacji z tym, jak było kiedyś i nie wyobrażaj sobie, jak byłoby, gdyby nie choroba.
- Nie traktuj cukrzycy jako usprawiedliwienia dla różnych życiowych niepowodzeń. Zastanów się, w czym ona naprawdę Ci przeszkadza. Skoncentruj się na rzeczach, którymi możesz się zajmować mimo choroby.
- Stawiaj przed sobą konkretne cele. Tylko dzięki nim osiągniesz zauważalne wyniki. Nie obiecuj sobie, że od jutra będziesz więcej ćwiczyć, ale postanów, że 3 razy w tygodniu pójdziesz na półgodzinny szybki spacer.
- Rozkładaj wykonywanie zadań na etapy. Cząstkowe cele formułuj w sposób realistyczny. Zaplanuj, że np. w ciągu 2 miesięcy schudniesz 2 kg, a następnie utrzymasz tę wagę przez miesiąc. Potem znów stracisz kilogram, itp.
- Stosuj strategię małych kroków. Szybkie wprowadzanie zmian jest znacznie trudniejsze niż stopniowe. Łatwiej zrezygnować z podjadania między posiłkami, niż wprowadzić w pełni prawidłową dietę.
- Pogódź się z tym, że możesz popełniać błędy. Ważne jest, by za każdym razem szybciej naprawiać ich konsekwencje.
- Naucz się rozróżniać marzenia od planów. Rozliczaj się tylko z tych drugich.
- Opowiedz lekarzowi o swoich problemach życiowych, by mógł uwzględnić je w opracowaniu terapii dla Ciebie.
- Mów o swoich rozterkach emocjonalnych. Nie zakładaj, że złe samopoczucie psychiczne jest skutkiem ubocznym cukrzycy lub następstwem nieprzestrzegania zaleceń. Może to być objawem depresji, którą trzeba leczyć równolegle z cukrzycą.
- Nie rób nic na siłę. Ustal plan pracy nad problemami związanymi z chorobą, uwzględniając swoją obecną sytuację życiową. Jeśli w jakimś momencie nie możesz pozwolić sobie np. na ćwiczenia, zrezygnuj z nich na pewien czas. Ustal jednak z góry termin powrotu do aktywności.
Kadra
- dr n. med. Czakańska-Dec Beata – specjalista diabetolog, endokrynolog
- lek. Jabłoński Wojciech – specjalista diabetolog