UKG
CO TO JEST I NA CZYM POLEGA?
Jest to podstawowe badanie kardiologiczne wykonywane w celach diagnostycznych, które wykorzystuje fale ultradźwiękowe. UKG jest całkowicie bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne.
Pozwala uzyskać ocenę budowy anatomicznej serca oraz jego pracy, m.in. funkcjonowania jam i zastawek serca oraz przepływu krwi w dużych naczyniach sercowych (takich jak aorta, żyły główne, tętnica, żyły płucne) oraz naczyniach wieńcowych. Możemy w ten sposób ocenić np.: obecność i wielkość blizn po zawale, frakcję wyrzutową oraz kurczliwość serca.
Wskazaniem do przeprowadzenia badania są m. in. ból czy też duszność w klatce piersiowej, nadciśnienie tętnicze (które może prowadzić do przerostu lewej komory serca), choroba wieńcowa, choroba niedokrwienna serca, zapalenie wsierdzia, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, przebyty zawał, migotanie przedsionków. W ten sposób możemy również monitorować skuteczność terapii.
Wskazaniem do badania są również inne choroby pozasercowe, takie jak cukrzyca, udar mózgu, choroby płuc czy nerek.
PRZEBIEG BADANIA I PRZYGOTOWANIE

Najczęściej wykonuje się USG serca przez ścianę klatki piersiowej. Na skórę nakłada się żel, a następnie lekarz przykłada do ciała głowicę urządzenia. Podczas badania należy mieć gołą klatkę piersiową, konieczne jest również w przypadku pań, aby zdjąć biustonosz.
HOLTER
CO TO JEST I NA CZYM POLEGA?
W naszym Centrum Medycznym wykonujemy zarówno holter ciśnieniowy jak i holter EKG. Są to nieinwazyjne i bezpieczne badania, które można przeprowadzić również u kobiet w ciąży, niezależnie od tygodnia jej trwania. Rejestratory są niewielkich rozmiarów dzięki czemu nie stanowią problemu przy codziennym funkcjonowaniu, nie wywołują dyskomfortu oraz nie ograniczają ruchów.
Holter ciśnieniowy jest to całodobowe monitorowanie ciśnienia tętniczego pacjenta. Aparat wykonuje wiele pomiarów w ciągu doby, dzięki czemu możliwe jest postawienie konkretnej diagnozy i zarejestrowanie nieprawidłowości, które podczas wizyty lekarskiej ciężko dostrzec w trakcie pojedynczego pomiaru, ponieważ zazwyczaj uzyskane wartości ciśnienia są zawyżone. Zazwyczaj badanie trwa przez 24 godziny.
Holter EKG jest to całodobowe badanie, które nieprzerwanie monitoruje rytm oraz częstość pracy serca. Pozwala wykryć zaburzenia czynności elektrycznej serca. Badanie wykonywane jest, jeśli istnieje podejrzenie zaburzonej pracy serca, które objawia się m. in. kołataniem czy też nierównym, spowolnionym lub przyśpieszonym pulsem mięśnia sercowego. Występujące omdlenia, utrata przytomności, zawroty głowy, napady duszności, problemy z oddychaniem również mogą wskazywać na zaburzenia kardiologiczne. Za pomocą holtera EKG monitoruje się również pracę wszczepionego rozrusznika czy też wszczepionego kardiowertera.
PRZEBIEG BADANIA I PRZYGOTOWANIE

W przypadku holtera EKG elektrody są przypinane do klatki piersiowej, które łączy się odpowiednimi kablami z rejestratorem, a aparat zawiesza się na specjalnym pasku na szyi lub jest przypinany w pasie. Różnica w przy holterze ciśnieniowym to nakładany mankiet na rękę pacjenta. Rejestratory w obydwóch przypadkach są małe i lekkie.
Aby wyniki były miarodajne ważne jest, aby pacjent funkcjonował normalnie. Nie ma potrzeby, aby rezygnować z codziennych czynności czy w jakikolwiek sposób zmieniać swój dzień. Pacjent powinien iść do pracy czy też wykonywać rutynowe obowiązki. Holter monitoruje zaburzenia rytmu serca zarówno podczas różnych aktywności fizycznych jak i w trakcie spoczynku, również podczas snu. Umożliwia nam to uzyskanie pełnego obrazu pracy serca.
Podczas badania, pacjent zobowiązany jest, aby prowadzić dzienniczek, w którym zapisuje rodzaj i czas aktywności (np.: wysiłek fizyczny czy sen) oraz ewentualne dolegliwości, które mogły wystąpić. Ważne jest również, aby zapisać o której porze i jakie leki przyjął pacjent. Pomoże to później lekarzowi dokładniej zinterpretować wynik badania i powiązać ze sobą wszelkie zmiany w EKG oraz konkretne czynności.
Urządzenie nie jest wodoodporne, dlatego ważne jest, aby podczas badania nie brać prysznica czy też kąpieli. Należy zwrócić uwagę, aby nie trzymać telefonów komórkowych przy rejestratorze, ponieważ mogą one zakłócić wynik badania. Nie należy używać również koców czy też poduszek elektrycznych.
TEST WYSIŁKOWY
CO TO JEST I NA CZYM POLEGA?
Test nie jest trudny, a wysiłek jest dostosowany do możliwości pacjenta. Najlepiej na badanie wybrać się w luźnym stroju sportowym oraz w wygodnych butach. Nie należy spożywać posiłków na ok. 3 godziny przed badaniem oraz pić kawy, herbaty i palić papierosów. Na 12 godzin przed badaniem nie jest zalecane również podejmowanie większych aktywności fizycznych.
PRZEBIEG BADANIA I PRZYGOTOWANIE

Wskazaniem są również dolegliwości bólowe w klatce piersiowej i zaburzenia rytmu serca oraz zakwalifikowanie pacjenta do rehabilitacji po przebytym zawale serca, przeszczepie serca czy też pomostowaniu tętnic wieńcowych.